Montaż

Sposoby montażu paneli winylowych:

Najważniejszym etapem montażu podłóg winylowych jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, twarde, bez pęknięć i uszkodzeń.

1. KLEJ – Montaż podłogi klejonej zawsze rozpoczynamy od dokładnego przygotowania powierzchni. Jest to etap, który należy wykonać z wysoką starannością. Konieczne jest wylanie masy wygładzającej o grubości min. 3 mm. Klej nakłada się równomiernie na całą powierzchnię. Panele układane są na styk – jeden obok drugiego. Konieczne jest również walcowanie paneli dedykowanym walcem dociskowym o wadze min. 50 kg.

ZALETY

WADY

Możliwość wymiany pojedynczego modułu

Czas montażu

Najlepsze parametry techniczne przy ogrzewaniu podłogowym

Koszty związane z przygotowaniem podłoża

Brak dylatacji progowych

 

Możliwość stawiania ciężkiej zabudowy bezpośrednio na panelach

 

Bardzo długa żywotność podłogi

 

2. UNDERLAY – Montaż na podkładzie samoprzylepnym Xtrafloor Flex Pro. Metoda, która świetnie sprawdza się na szybki lifting podłogi.

Underlay
Xtrafloor® Flex Pro wygładza niewielkie nierówności podłoża o maksymalnej szerokości 5 mm. Umożliwia montaż nowej podłogi na wcześniej położonych wykładzinach podłogowych, takich jak linoleum, homogeniczne wykładziny PCV i drewniane panele podłogowe lub płytki ceramiczne (bez konieczności wypełniania szczelin) dzięki minimalizacji lub całkowitemu wyeliminowaniu nierówności podłoża.

3. ZATRZASK – Najpopularniejsza metoda montażu podłóg. Podczas poprawnego instalowania podłogi usłyszymy charakterystyczne kliknięcie zamka. Jest to sposób najczęściej wybierany do samodzielnego montażu, nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, ani szczególnie wysokich umiejętności manualnych. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się panele z twardym rdzeniem RIGID. Główną zaletą ,,paneli na klik’’ jest ich krótki czas montażu. Nie wolno zapominać o dokładnym sprawdzeniu podłoża pod kątem jego równości i stabilności. Należy pamiętać, żeby nie obciążać podłogi pływającej, aby miała możliwość swobodnej pracy. Obowiązkowo należy zachować dylatacje obwodowe.

 

ZALETY

WADY

Szybki, nieskomplikowany montaż

Konieczność wykonania dylatacji pod zabudową kuchenną

Możliwość samodzielnego montażu

Dość skomplikowana wymiana pojedynczego modułu

Cena

Konieczność wykonania dylatacji progowych (w zależności od zaleceń producenta)

4. LOOSE-LAY – relatywnie najnowszy i najmniej popularny sposób montażu paneli winylowych – chociaż zyskujący coraz więcej zwolenników. Skierowany głównie do powierzchni komercyjnych. Szybki montaż bez specjalnych klejów (rekomendowany jedynie płyn antypoślizgowy). Wszystko dzięki specjalnej antypoślizgowej budowie panela.

loose-lay

 

ZALETY

WADY

Bardzo szybki montaż

Wysoka cena

Wysoka klasa użytkowa

Wysoki opór cieplny

Błyskawiczna wymiana pojedynczego modułu

 

Możliwość samodzielnego montażu